3 lutego 2016 Udostępnij

Nowoczesne lampy z kloszem

Za pomocą lamp z kloszami buduje się klimat, a czasami cały styl wnętrza. Ich rola jest wręcz kultowa i wpływ na to ma wiele czynników. Ważne jest chociażby to, że klosze lamp, tych wiszących i tych stojących, znajdują się bardzo często na wysokości naszego wzroku. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale i tak będą one w centrum naszej uwagi. Jest to tym bardziej istotne, że kiedy włączy się światło, przyciąga ono aktywnie ludzki wzrok. Nie można zapomnieć także o tym, że zawsze gromadzimy się przy świetle, a ono pochodzi z lampy. Zresztą kiedy wykonuje się aranżację wnętrza, zwykle zaczyna się od doboru oświetlenia. Budowanie charakteru wnętrza za pomocą lampy nie oznacza, że można stawiać ją w całkowitym kontraście do stylu, jaki będzie dominował.

Zazwyczaj działa się poprzez komplementarność, czyli wnętrza minimalistyczne oświetlane będą przez monochromatyczne klosze w lampach wiszących. Dopasują się do otoczenia idealnie. Z kolei w przypadku lamp stojących lepiej jest budować przytulne strefy poprzez światło ciepłe. Niech ludzie gromadzą się wokół nich niczym przy kominku. Warto jest w tym miejscu zawsze myśleć o użyteczności lampy. Jeśli jesteśmy przykładowo molami książkowymi, stojąca lampa z ruchomym ramieniem będzie dla nas dobrym pomysłem. Jeśli z kolei będziemy potrzebowali przytulnej strefy do spotkań z rodziną i znajomymi, lepiej sprawdzi się coś klasycznego na trójnogu lub z długim ramieniem.

Zastosowanie lamp z kloszemInaczej trzeba spojrzeć na lampy wiszące. One powinny tworzyć szersze przestrzenie i tak w przypadku jadalni, lampa klosz powinien być duży i znajdować się w części centralnej pomieszczenia, nad środkiem stołu. Jeśli to nie wypali, powinno się stosować kilka podobnych kloszy ustawionych w linii. W jeszcze inny sposób można podejść do wnętrz najbardziej nowoczesnych i dynamicznych. Ich energię podkreśla się przez pojedyncze klosze, ale nie duże i neutralne, a potencjalnie duże i koniecznie bardzo urozmaicone: przez kształt i poprzez kolor. Wielu projektantów wykonuje właśnie tego typu eksperymentalne projekty.

Izabela Bąk

Designer wnętrz, specjalizuje się w modelowaniu przestrzeni światłem.