10 lutego 2016 Udostępnij

Między tradycją a nowoczesnością? Przegląd lamp wiszących

Rynek europejski przesycony jest lampami wiszącymi i nie inaczej wygląda jego polski segment. Znajdziemy je w każdej cenie: od bardzo niskiej do niepoważnie wysokiej. Szeroki wybór dotyczy także materiałów, z jakich są wykonane. Szkło, plastik i drewno to podstawa, ale pojawia się nawet skóra. O wszystkim decyduje właściciel miejsca, w którym lampa się pojawi. Najbardziej klasyczne podejście każe nam stawiać na żyrandole, czyli połączenie drewna i szkła. Jest to zarazem połączenie najczęściej spotykane w naszych domach. W domach naszych rodziców był to w zasadzie niezmienny standard.

My coraz częściej stawiamy jednak na nowoczesność przejawiającą się w postaci plafonów czy pojedynczych lamp zwisających nisko z sufitu. Ceny takich rozwiązań zaczynają się poniżej 100 złotych, a górnej granicy w zasadzie nie ma. Za propozycje z kryształu czy opcje z witrażami zapłaci się kilka tysięcy złotych. Koszty zakupu lamp mogą zacząć się dawać we znaki nawet przy umiarkowanie wyszukanych opcjach, kiedy trzeba będzie kupić kilka lub nawet kilkanaście modeli do całego nowego domu. Jeśli chodzi o stylistykę lamp, zazwyczaj decyduje się w oparciu o resztę wystroju wnętrza. Wystroje klasyczne czy retro to lampy klasyczne.

Czy wystrój wnętrza zależy od lampi? Wystroje wnętrz w ujęciu nowoczesnym lub minimalistycznym to również nowoczesne, zróżnicowane lampy. Zwłaszcza osoby celujące w bardzo urozmaicone pomieszczenia będą miały możliwość znalezienia dla siebie bardzo wielu propozycji. Lampy są bardzo cenione w kategoriach aranżacji wnętrz i ich wybór jest bardzo szeroki. Mówiąc krótko, to użytkownik przestrzeni decyduje o tym, jak będą wyglądały jego lampy. Rynek w żadnym razie nie jest tu ograniczeniem i nie ma problemu także ze znalezieniem czegoś do określonych styli. Można postawić na bardzo awangardowe rozwiązania lub po prostu na coś, co będzie pasowało do stylu nowoczesnego. Może być krzykliwie, ale może też być bardzo spokojnie. Niezależnie od opcji, zawsze powinno się znaleźć coś w odpowiedniej cenie, co nas skusi i przekona do siebie.

Izabela Bąk

Designer wnętrz, specjalizuje się w modelowaniu przestrzeni światłem.