8 lutego 2016 Udostępnij

Trendy panujące wśród lamp wiszących – na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy wiszącej?

Zadanie stawiane przed lampami wiszącymi jest całkowicie oczywiste: mają one oświetlić całe pomieszczenie. By jednak się to udało, lampa musi być odpowiednio dobrana. Jak to zrobić? Wcale nie jest to trudne. Do wyboru mamy naprawdę cały zestaw różnych lamp. Są lampy stołowe, są lampy wolnostojące, są kinkiety, oczka, lampy wiszące i żyrandole. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak odpowiednie pozycjonowanie światła, ponieważ kąty jego padania zadecydują o jakości aranżacji.

Lampa wisząca ma za zadanie: Na sam początek trzeba się zastanowić nad mocą światła oraz nad jego kolorem. Światło stosujemy po coś. Konkretnie sprawę ujmując, potrzebujemy światła by wykonywać odpowiednie czynności. W gabinecie będzie to światło jasne i mocne. Pobudzi nas, zaktywizuje. W sypialni z kolei będziemy chcieli się wyciszyć, więc lampa wisząca będzie tworzyła tylko półmrok, a mniejsze lampki zapewnią możliwość robienia określonych rzeczy. W większości przypadków swoją rolę najlepiej spełni lampa wisząca na środku pomieszczenia, ale jej umieszczenie przy łóżku czy nad stołem też może mieć swoje uzasadnienie. Wysokość zawieszenia

Odpowiedni klosz lampyWysokość, na jakiej powinna być zawieszona lampa, to raczej kwestia wynikowa. Zasada mówi, że im większy pokój, tym wyżej lampa. W małym pokoju lampy mogą być całkiem nisko i w ten sposób lepiej doświetli się rzeczy blisko lamp, ale trzeba pamiętać, że światło będzie ograniczone przestrzennie. Trzeba w tej kwestii postępować ostrożnie i w dużej mierze na wyczucie, by wszystko było dobrze oświetlone, ale by nikt nie zahaczał o lampę głową. Wysokość i kierunek klosza Skierowanie klosza w górę sprawia, że światło najpierw odbija się od sufitu, a potem dopiero trafia na pokój, przez co jest ono bardziej równomiernie rozłożone. Klusze skierowane do dołu dają światło mocniejsze, ale będzie ono wyraźnie nierównomierne. Im niżej klosz skierowany w dół, tym więcej światła będzie znikało w zakamarkach pomieszczenia i tym więcej przedmiotów będzie się znajdowało w efektywnym cieniu.

Teresa Deląg

Projektantka kloszy do lamp wiszących.