19 lutego 2016 Udostępnij

Piękno lamp sufitowych

Jeśli zabieramy się za stworzenie pięknego i użytecznego zarazem domku jednorodzinnego, z równie pięknymi wnętrzami, nasze wielkie plany powinniśmy zaczynać od wyboru odpowiedniego oświetlenia. Oświetlanie to sztuka W nowoczesnych budynkach zawsze staramy się o jak najwięcej światła. Podstawowym narzędziem do uzyskania takiego stanu jest nawet nie samo oświetlenie, a przeszklenia, dzięki którym możliwe jest korzystanie z już istniejącego światła. Jest przestrzeń i dobre oświetlenie. Bez sztucznego oświetlenia się jednak nie obędzie i nawet jeśli mamy odpowiednio duże przeszklone przestrzenie w salonie, trzeba zamontować tam lampy sufitowe.

Lampy wiszącej w takim miejscu zabraknąć po prostu nie może, bo bez niej mielibyśmy pomieszczenie niewystarczająco oświetlone, stracilibyśmy tworzący się w nim klimat, a do tego zupełnie zaniknąłby charakter pomieszczenia. Dzieło sztuki Jednym z podstawowych warunków, jakim trzeba zadośćuczynić w czasie wybierania lampy wiszącej do salonu, jest wpisanie jej kompozycyjnie w całe pomieszczenie. Chodzi po prostu o to, by nie zależnie od swojego stylu, współgrała ona z resztą aranżacji. We wnętrzach nowoczesnych warto jest się przyjrzeć zwłaszcza lampom w stylizacji antycznej. Wykonuje się je zazwyczaj z materiałów zapewniających im solidny, imponujący wygląd, czyli m.in. z mosiądzu i chromu.

Zalety lamp sufitowych

Najlepszym wyborem są tutaj prawdziwe antyki, które może udać nam się odnaleźć w różnych antykwariatach, ale oczywiście w takim przypadku trzeba się liczyć z odpowiednio wyższą ceną. Nawet przy wyborze antyków możemy też trochę zaoszczędzić stawiając na oświetlenie w technologii LED. Jego niewątpliwą zaletą, obok oczywiście energooszczędności, jest znakomita trwałość zapewniająca zawsze idealną jakość oświetlenia. Nawiasem mówiąc, technologia LED staje się coraz powszechniejsza i tym samym koszty jej wykorzystywania regularnie spadają. Można sobie dzięki temu pozwolić na wykorzystywanie jej równocześnie w większej ilości pomieszczeń, a nawet do oświetlania ogrodu.

Izabela Bąk

Designer wnętrz, specjalizuje się w modelowaniu przestrzeni światłem.