15 lutego 2016 Udostępnij

Jakie lampy wiszące do biura, a jakie do pomieszczeń przemysłowych?

Lampy wiszące mogą się kojarzyć gównie z pomieszczeniami mieszkalnymi, ale mają swoje zastosowania także w przestrzeniach użytkowych: w biurach, w biurowcach, w przestrzeni publicznej, a nawet w pomieszczeniach i budynkach przemysłowych. Wszędzie znajdują się osoby gustujące w tej właśnie opcji oświetleniowej. W biurach najczęściej stosuje się lampy wiszące z dyfuzorem lub z rastrem. Mogą one zastępować oświetlenie punktowe miejsca pracy, ale musi być tutaj spełnionych jeszcze kilka warunków praktycznych.

Warto podkreślić, że lampa wisząca może mieć przewagę nad typową lampą biurkową. Najważniejsze jest zwykle to, że za jej pomocą można oświetlić całą przestrzeń dużego blatu. Co więcej, jej światło dociera w sposób naturalny, czyli z góry, a nie gdzieś z boku. Okazuje się zatem, że usunięcie lampy z biurka nie tylko oddaje nam zajmowane przez nią miejsce, ale także usuwa wszystkie cienie. W miejscach użyteczności publicznej, na przykład w różnego rodzaju punktach gastronomicznych, restauracjach, lampy wiszące znajdują zastosowanie w pierwszej kolejności do tworzenia przytulnych, wydzielonych z reszty lokalu stref.

Oświetlenie stolikaUmieszcza się je bezpośrednio nad stolikiem, zwykle dość nisko, dzięki czemu ustawiony w dół klosz tworzy specjalny stożek światła wydzielający stoliki od siebie, a całość sali nie oślepia ani osób w niej przebywających, ani nowo przybyłych gości. Z kolei skierowane do góry klosze lamp wiszących mogą zapewniać w różnego rodzaju poczekalniach przyjemną i komfortową atmosferę, która pozwala na ukojenie nerwów, wyciszenie się i spokojne czekanie w atmosferze niemal podobnej do sypialni. Za pomocą lamp wiszących można uzyskać naprawdę różnorodne rezultaty i specjaliści z tego zakresu na pewno bardzo chętnie pomogą wszystkim w znalezieniu optymalnego rozwiązania dla ich pomieszczeń.

Bogusław Grochola

Elektryk, od kilku lat współpracuje z projektantami lamp uzgadniając z nimi spójność projektów.