12 lutego 2016 Udostępnij

Kilka słów na temat żyrandoli

Żyrandole na pewno nie są dla nas jakąś mistyczną tajemnicą, ale warto sobie o nich powiedzieć kilka słów, usystematyzować wiedzę i wyjaśnić wszelkie nieścisłości. Typowe żyrandole są oprawami oświetleniowymi stosowanymi do oświetlenia ogólnego, zawiesza się je na suficie, zwykle na środku pomieszczenia, choć zdarzają się wyjątki od reguły. W klasycznych żyrandolach dominują długie, zakrzywione ramiona, wykończone najczęściej sporymi kloszami. W naturalny sposób można zamontować w nich kilka źródeł światła, które dzięki różnie skierowanym kloszom będą mogły zapewniać światło o różnym charakterze. Kierunek ustawienia klosza ma gigantyczne znaczenie.

Klosz ustawiony do dołu oświetla przestrzeń pod żyrandolem, a część światła oddaje w formie rozproszonej przez sam klosz na boki. Klosz patrzący do góry także daje światło przez swoją powierzchnię, ale większość trafia na sufit, rozprasza się na nim i dopiero wraca do pomieszczenia. Żyrandoli jest cała masa. Klasyczne, wciąż popularne wersje mają szereg ramion z metali kolorowych, zdobione są motywami kwiatowymi i ogólnie roślinnymi. Z kolei żyrandole nowoczesne są często plastikowe lub szklane, czasami udają kryształ, i chociaż często inspirowane są różnymi klasycznymi motywami pełnymi przepychu, zazwyczaj kontrastują same z sobą przez nietypowy materiał wykonania.

Zdobne żyrandole5Szczególnie modne w ostatnim czasie są żyrandole ze szkła weneckiego. Kiedyś umieszczało się je tylko w miejscach bardzo reprezentacyjnych, a dzisiaj spokojnie mogą upiększyć łazienkę. Typowe dla dzisiejszego świata mniejsze i niższe wnętrza proszą się o nowoczesne oprawy łączące w sobie cechy żyrandola i plafonu. Czasami mówi się, że są to plafony z ramionami. Tworzy się je poprzez zbudowanie okrągłej, owalnej lub prostokątnej oprawy przywierającej do sufitu, od której odchodzą ramiona. Takie konstrukcje dobrze sprawdzają się z widocznymi, dobrze wyeksponowanymi źródłami światła. Bezpośrednią alternatywa dla takich hybryd są zwykłe i powoli już klasyczne plafoniery z ruchomymi elementami.

Izabela Bąk

Designer wnętrz, specjalizuje się w modelowaniu przestrzeni światłem.