1 lutego 2016 Udostępnij

Klosze do lamp wiszących – rodzaje i modele.

Lampy wiszące sufitowe cały czas należą do najpopularniejszych typów oświetlenia niemal w każdym domu. Mają sporą konkurencje w postaci sufitów podwieszanych, lecz nie ma chyba mieszkania na świecie gdzie choć w jednym pomieszczeniu ozdobą sufitu nie jest piękna lampa wisząca. Zanim kupimy wybrany model powinniśmy się zastanowić nad kilkoma sprawami, tak by zakup był udany i cieszył przez długi czas. Wygląd lampy przede wszystkim dobierzmy do ogólnego wystroju pomieszczenia, by współgrała z pozostałymi elementami ozdobnymi lub też aby sama lampa stanowiła jeden z najpiękniejszych przedmiotów w naszym domu.

Zwróćmy uwagę ile światła daje i czy będzie wystarczające dla pomieszczenia w którym będzie wisieć. Lampy z kloszami zamkniętymi, które nie przepuszczają światła w górę i są skierowane tylko snopem w dół rewelacyjnie sprawdzą się nad stolami w jadalni bądź nad biurkiem w miejscu pracy. Lampy z kloszami zamkniętymi od dołu i świecące w górę, dają rozproszone światło które pięknie rozpromienia sufit i ściany. Takie modele lamp sprawdzają się w salonach i pokojach dziennych, stanowią jeden z elementów dekoracyjnych, które niebanalnie potrafi podkreślić styl całego wnętrza. Wykonane są z przeróżnych materiałów, w wielu kolorach, a klosze są w różnorodnych kształtach, zatem można je z powodzeniem dobrać do każdego stylu w jakim urządziliśmy nasze salony.

Lampa z kloszem i jej zastosowanieLampy wiszące mogą mieć klosze przezroczyste, wykonane ze szkła lub ze sztucznego tworzywa i są to lampy które dają światło punktowe. Nadają się do każdego pomieszczenia, zarówno do jadalni jak i salonu, ponieważ światło jest przepuszczane przez specjalny otwór który je rozprasza wokół po ścianach. Również mogą stanowić piękny element dekoracyjny, jeśli je odpowiednio wyeksponujemy i dobierzemy wielkością do pomieszczenia. Ciekawa propozycja lamp wiszących są także tzw. odbłyśniki, czyli lampy z abażurami z otworami przepuszczającymi światło. Są dostępne we wszystkich możliwych rozmiarach, od małych kuleczek po olbrzymie balony, zazwyczaj stosuje się je w salonach czy sypialniach, raczej nie pasują do jadalni i kuchni.

Teresa Deląg

Projektantka kloszy do lamp wiszących.