24 lutego 2016 Udostępnij

Jaką lampę wybrać – sufitową czy stojącą?

Oświetlenie zawsze należy projektować w odniesieniu do pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywane. W praktyce znaczenie ma tutaj jego wielkość oraz nasze realne potrzeby w zakresie ilości światła. W niewielkich salonach znakomicie sprawdzają się lampy wiszące zamontowane w centralnej części pomieszczenia. Zapewniają one najlepsze oświetlenie całego pomieszczenia i do tego nie marnują cennego miejsca na podłodze czy ścianach. Trzeba też zawsze podkreślać, że górne oświetlenie jest w stanie skuteczniej doświetlić wszystkie miejsca niż lampy stojące czy kinkiety, jeśli tylko żarówki są odpowiednio mocne.

Zazwyczaj światło wiszące w małych mieszkaniach docenia się głównie dlatego, że nie zajmuje ono nam miejsca i można spokojnie wykorzystać przestrzeń w innych celach, ale osoby z małymi dziećmi na pewno wiedzą też, że lampy wiszące, jako jedyne, są całkowicie poza zasięgiem dzieci. Maluchy rozrabiają, biegają po mieszkaniu i niechcący potrafią wszystko zdemolować. Zazwyczaj nie jest to związane z jakąś wielką tragedią i wystarczy tylko coś lekko odmalować lub zreperować, a dzieci nie są też ze szkła, ale uszkodzenia lam zwykle są poważne i powodują spore koszty. Lampy są delikatnym elementem wyposażenia i tej kwestii nie da się przeskoczyć.

Czy warto inwestować w lampę stojącą?Problem jest zazwyczaj tym większy, im bardziej złożone są nasze lampy. Piękno i ekstrawagancja najczęściej idą w parze z delikatnością rozumianą także jako możliwość łatwego wytrącenia ich z równowagi, przez co lampa stojąca nie jest najlepszym rozwiązaniem dla domu z dziećmi. Można zażartować, że jeśli rodzice kochają swoje dzieci i równocześnie dbają o wystrój wnętrz, powinni z miejsca stawiać na lampy wiszące. Jest to oczywiście spora przesada, ale nie da się ukryć, że właśnie w ten sposób uzyska się bezpieczeństwo przy zachowaniu odpowiedniego poziomu oświetlenia przestrzeni. Mamy tutaj zatem trzy zalety: równomierne oświetlenie, bezpieczeństwo dzieci oraz oszczędzanie miejsca w pomieszczeniu. Powinien to być wystarczający ciąg dowodów, by stawiać na lampy wiszące.

Bogusław Grochola

Elektryk, od kilku lat współpracuje z projektantami lamp uzgadniając z nimi spójność projektów.