22 lutego 2016 Udostępnij

Żyrandol na miarę Twoich potrzeb

Lampy wiszące coraz częściej dostępne są w opcjach, które pozwalają na daleko idącą konfigurację do własnych potrzeb. Najczęściej przejawia się to w możliwości dowolnego ustawienia poszczególnych źródeł światła tak, by skierowane były ku dołowi, w bok lub w górę. Pozwala to na zarządzanie światłem tak, by było bardziej rozproszone, eliminowało określone cienie lub doświetlało bezpośrednio niektóre miejsca w pomieszczeniu. Uzupełnieniem tej możliwości jest sterowanie długością sznura. Jego wydłużenie skupia światło i sprawia, że jest go więcej zaraz pod lampą, a jego skrócenie rozprasza światło po całym pomieszczeniu.

Tego typu zabiegi pozwalają na skuteczne oświetlenie całego pomieszczenia, ale czasami, głównie w pokojach małych, są niewystarczające i trzeba je wesprzeć poprzez kinkiety lub lampy stojące. Lampa kontra blat Duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie lampy do blatu stołu w jadalni czy w salonie. Kształty powinny być w miarę zbieżne, czyli kwadratowy klosz do prostokątnego stołu lub okrągłe lampy do stołów owalnych. Nie trzeba ograniczać się do jednego klosza. Jeśli stół jest dłuższy, może go oświetlać więcej źródeł światła. Da to lepszy efekt ogólny i podświetli miejsca, gdzie będą siedziały konkretne osoby.

Światło w jadalniW kuchni nie stosujemy tego typu zasad. Jedna lampa nie za wysoko nad blatem kuchennym to wszystko, czego nam trzeba. Lampa modna Od mody można uciekać, ale właściwie po co? Lepiej jest się nią trochę zainteresować i dzięki temu postawić na lampy aluminiowe lub mosiężne, a może nawet na lampy z hartowanej stali. W modzie są też złoto i srebro, a kryształowe żyrandole z salonów nie znikną nigdy. W kuchniach i łazienkach trzeba zachować za to praktyczną skromność i umiar. W kwestii kolorów jak zawsze dominuje biel w połączeniu kontrastowym z czernią. Są to barwy niezmienne, ale nie jedyne, pod warunkiem wszakże, że nie będziemy kolorów mieszać. Na co postawić? Zamiast lamp prostych i szarych, można pomyśleć o pastelach. W dużym pokoju połączmy żółte meble z zielonymi dodatkami, a wszystko oświetlmy lampą skierowaną do dołu z brązowym kloszem. Wyjdzie świetlnie.

Teresa Deląg

Projektantka kloszy do lamp wiszących.