17 lutego 2016 Udostępnij

Postaw na lampy sufitowe i wiszące!

Poddasze jest miejscem bardzo specyficznym i na pewno nie trzeba tego tłumaczyć żadnemu właścicielowi domu. Jest ono pełne opcji, pełne możliwości, ale nie raz staje się po prostu śmietnikiem, gdzie trafiają wszystkie niepotrzebne graty. Ba, zazwyczaj traktuje się je po prostu jako przestrzeń magazynową i nie przywiązuje się do tego większej wagi. Jeśli jeszcze coś jest nie za duże, nie za ciężkie i bez większych problemów da się to przenosić, można mieć pewność, że prędzej czy później trafi na poddasze. Taki już urok poddaszy. Czasami jednak trzeba coś z tego poddasza znieść na dół, a żeby to było możliwe, trzeba mieć odpowiednie oświetlenie poddasza. Bez tego człowiek się zgubi, a nawet jak się nie zgubi, na pewno nic nie znajdzie.

Lampy na poddaszu. Na poddaszu najlepiej jest mocować mocne oświetlenie, ponieważ jest to po prostu opcja najbezpieczniejsza. Mocne światło pozwoli doświetlić wszystkie zakamarki rupieciarni i da nam odpowiedni przegląd pola. Niezależnie od tego, co konkretnie będzie źródłem światła (żarówki klasyczne, diody LED, świetlówki, jarzeniówki itp.), źródło światła powinno być ustawione możliwie wysoko. Jest to niezbędne do zapewnienia światła równomiernego na dużej powierzchni, co jest istotne nie tyle ze względu na odnajdywanie określonych rzeczy, co ze względu na unikanie pułapek zastawianych przez rzeczy ukryte w cieniu.

Rodzaje lamp wiszącychŚwiatło na rzeczach pod nogami to podstawa bezpieczeństwa. W związku z tym montowanie światła na poddaszu często stawia wymóg stworzenia oświetlenia wielopunktowego. Ważnym elementem w tej układance jest odpowiednio umiejscowiony włącznik. Powinien znajdować się zaraz przy wejściu tak, by nie trzeba było go szukać po poddaszu. W najlepszym wypadku można zamontować specjalne czujniki ruchu, które automatycznie oświetlą drogę przed nami. Jak tylko na poddaszu pojawi się człowiek, czujki zapalają światło. Jeśli do tego dołożymy jeszcze światło padające z boków, które ochroni nas przed cieniami, będzie można odtrąbić pełny sukces w oświetlaniu poddasza.

Teresa Deląg

Projektantka kloszy do lamp wiszących.